fredag 19 oktober 2012

Stone Imperial Russian Stout (nr 11663)

Ibland kommer man fram till tillfällen i livet då man känner vördnad inför situationen.
NU är ett sådant tillfälle.

Har sparat på denna flaska i mer än en månad. Den har legat i kylen & varje gång jag öppnat kylskåpsdörren så har den ropat på mig...


Stone Imperial Russian Stout köptes in på Systembolaget då den släpptes 1:e september. Det är ju ingen billig pjäs, 86:90 för 650ml gör ett literpris på 134 kr.

Å andra sidan så finns det ju något att se fram emot: betygen på ratebeer & Beeradvocate är ju fantastiska!


Alkoholhalten är på 10.5%
Bryggs i USA av Stone Brewing Co

Färgen är becksvart, helt ogenomtränglig. Skummet brunt & 1 finger högt. Det lämnar rejäla rester då det sjunker ned till ett täcke på 1mm som vägrar försvinna :)

Doften är himmelsk! (vad det nu är), lakrits, soja, peppar, mjölk, kaffe, mörk choklad & rostade nötter.

Smak: Espresso, plommon, torkad frukt, soja, knäckebröd, kavring, smör & grädde.


HALLELUJA! 

Fantastisk. Det enda jag nu förbannar är att jag inte köpte fler...

NU har jag upplevt meningen här i livet. Kan dö lycklig...  :)

I detta läge måste jag jämföra med  Lervig Konrads Stout Russian Imperial Stout. Doften är bättre, smaken, lite mindre alkohol än Lervig, Prismässigt vinner Lervig men totalt vinner Stone.




Mohawk Extra India Pale Ale (nr 1419)

Hoppsan!

MOHAWK Extra IPA är en av mina favoriter & den brukar slinka ned varje gång jag besöker bolaget. Märkte av en tillfällighet denna fredagseftermiddag att jag aldrig recenserat denna dryck!

Nåväl, bättre sent än aldrig.



Pris på systembolaget: 35:90 för 500ml dvs 72 kr/liter
Alkoholhalt: 7,5 %
Bryggs på Gamla Slottskällans Bryggeri.

Färgen på vätskan är klar, guld/bärnsten. Skummet vitt & ett finger högt. Lämnar en hel del rester på glaset.

Doften är ljuvlig; Amerikansk humle, persika, ananas, torkad frukt, grapefrukt, citronskal & grankåda.

Under brygden tillsätts hela 16 gram humle per liter! En riktig humlebomb alltså.



Smaken speglar doften; grapefrukt, apelsinskal, kåda, gräs & malt. En bra beska som växer efter hand.

Behöver jag säga RIKTIGT GOD?

lördag 13 oktober 2012

Fuller's Past Masters Old Burton Extra (nr 11780)

Från Fuller Smith & Turner, Griffin Brewery, kommer Fuller's Past Masters Old Burton Extra. En ale bryggd enligt ett gammalt originalrecept från 1931.


Alkoholhalt: 7.3%
Pris på Systembolaget: 34:60 för 500ml dvs. 69 kr per liter.


Vätskan är klar med en vackert, djup kopparfärg & ett vitbeige skum som endast lämnar lite rester då det sjunker ned.

Doft: Torkad frukt, katrinplommon, russin, honung, mörk sirap, kryddor (känner jag basilika?), rostad malt & alkohol.

Smak: Russin, karamellmalt, apelsinmarmelad, farinsocker & lite grapefrukt. liten kropp & fin kolsyra.


Till att börja med blir jag besviken. Ett gammalt recept som Fullers tar upp måste ju betyda att det är bra?

Efter halva flaskan kommer jag på mig själv att jag faktiskt gillar det här! Kanske är det alkoholen som spelar mig ett spratt?


Nåväl, måste ändå  komma till skott & detta är en god, klassik, Engelsk ale med bra alkoholhalt & bra smak som jag gärna kommer tillbaka till. Inget extremt MEN å andra sidan så måste det inte vara det jämt...



fredag 12 oktober 2012

Nefarious Ten Pin Imperial Porter (nr 11649)

Fredag & dags för en Imperial Porter!


Great Brands AB i Sverige tar in denna Imperial Porter från Ska Brewing i Durango, Colorado som grundades 1995 av Bill Graham och Bill Thibodaue.


Ingår i Systembolagets tillfälliga sortiment.
Alkoholhalten är på 8% & priset på Systembolaget: 79:30 för 650ml dvs. 122 kr litern.

Brunsvart klar, ogenomtränglig, vätska. Beigebrunt skum som snabbt sjunker ned & inte lämnar några rester på glaset.

Doft av lakrits, soja, kavring & alkohol. Smakar detsamma med tillägg av russin, dadlar & rostad malt. Lite tunn kropp.


Måste säga att jag är lite besviken! Hade förväntat mig mer. Frånvaron av ett rejält skumtäcke & inga rester på glaset. Lite för mycket alkohol i lukten. Lite tunn kropp.

Nu låter det som det in te är någon bra porter MEN det är det visst. Det är bara det att priset & bryggaren skapar förväntningar som inte infrias :(



tisdag 2 oktober 2012

Anderson Valley Brewing - Barney Flats Oatmeal Stout (nr 1580)



Alkoholhalt: 5,7 %
Pris för en burk på 355 ml, 19:90 dvs. 56 kr litern.
Säljstart på Systembolaget 2012-10-01


En överjäst stout från av Anderson Valley Brewing Company i USA.

Vätskan är klar, mörkt svart/brun. Brunt, fluffigt skum som sjunker snabbt & inte lämnar några rester.


Doft: Grovt bröd, kavring, kaffe, torkad frukt, rostade nötter, sötma & vaniljglass.

Smak: Väldigt mjuk smak av mjölkchoklad & vanilj. Lätt kropp med lite kolsyra & svag beska.


Lättdrucken & väldigt god. Ingen kraftig & tung stout men riktigt trevlig! Kan tänka mig att erbjuda denna till kompisar som inte är så vana vid stout. Skall helt klart köpa hem ett gäng & ställa på hyllan :)


SKA Brewing - Modus Hoperandi India Pale Ale (nr 1539)



En Amerikans IPA från SKA Brewing i Colorado, USA som kommer i en 355ml burk.

Betygen på ratebeer & Beeradvocate lovar gott!

Säljstart på Systembolaget: 2012-10-01
Alkoholhalt: 6,8 %
Pris: 22:90 (65 kr per liter)


Färg: Klar, mörkt bärnstensfärgad. Beigevitt skum på två fingrar som lämar mycket rester på glaset.

Doft: Torkad frukt, aprikos, apelsinmarmelad, grapefrukt, gräs & vanilj påminner om Lagunitas Maximus men lite mindre, lite elegantare. Inte bara "bre på" med maxad doft.

Smak: Fantastisk balanserad smak av torkad frukt, grapefrukt, sirap & apelsin. Bra beska som ligger helt rätt & stannar kvar på tungan.


Absolut en favorit! Denna kommer jag att köpa fler av...


Oktobersläpp


Hälsade på bolaget & plockade upp lite nyheter från släppet i går :-)
Återkommer med recensioner.

Från vänster till höger:

Oppigårds SMÖF Lager, Sigtuna Equilibrium Scottish Strong Ale, Sigtuna East Coast Pale Ale, Sigtuna Unfiltered Lager, Fuller's Past Masters Old Burton Extra, Grebbestads Ostron Porter, Modus Hoperandi India Pale Ale, Barney Flats Oatmeal Stout.